Çay ağacı yağı, sivilce, mantar, uçuk ve diğer cilt sorunlarınızdan kurtulmak için kullanabileceğiniz doğal bir yağdır.

Çay ağacı yağı, antiseptik*, antibakteriyel* ve antienflamatuar* özellikleri ile cildinize pek çok açıdan fayda sağlar.

Antiseptik: Mikrop öldürücü özelliği olan.
Antibakteriyel: Bakteri üremesini engelleyen.
Antienflamatuar: İltihap önleyici özelliği olan.

Faydalarının bilimsel olarak da kanıtlanması ile birlikte çay ağacı yağı birçok şampuan, deodorant, maske vb. cilt bakım ürünlerinin yapımında da kullanılmaya başladı.

Sivilce maskeleri ve diğer yağlar ile karışım tariflerine geçmeden önce bir uyarıda bulunalım. Kullanmadan önce mutlaka su veya hindistan cevizi yağı, badem yağı, kantaron yağı gibi taşıyıcı yağlar ile esansı seyreltmelisiniz.

Buna ek olarak ise yutulması ciddi sonuçlara yol açabilir.

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı Sivilce Maskesi

  • 3 damla çay ağacı yağı.
  • 1 çay kaşığı jojoba yağı.
  • Yarım ince kıyılmış domates.

Macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve 10 dakika yüzünüzde bekletin.

Sivilce Tedavisi İçin Çay Ağacı Yağı

Sivilcelerden kurtulmak için kullanılan onlarca yöntem mevcut. Çeşitli ilaçlar, kremler, karışımlar, maskeler ve sabunlar… Bunların hiçbirinden sonuç alamadıysanız yazıda verilen maske tarifine mutlaka bir şans vermelisiniz.

Öncelikle esrarengiz bitkisel karışım tarifleri veriyor gibi gözükmemek için çay ağacı yağının günümüzde anti-akne ilaçlarda en yaygın kullanılan madde olan benzoil peroksit kadar etkili olduğunu belirtelim.

Kullanım şekli olarak ise önerilen iki yöntem bulunuyor:

  • 50 ml cadı fındığı yağı içerisine 3 damla damlatın ve gün boyunca yüzünü yıkarken, nemlendirici olarak sivilcelerinizin üzerine sürerek kullanın.
  • 1 çay bardağı su içerisine 2 damla damlatın ve günde iki kere sivilce bölgenize sürün.
Çay Ağacı Yağı ile Kuru Cilt Bakımı

Kuru Ciltler ve Egzama İçin

Kaşıntı, kabarma ve kızarıkları önlemede oldukça etkili olduğu biliniyor. Kullanım şekli olarak nemlendiricinizin veya bir taşıyıcı yağın içerisine birkaç damla damlatarak duştan hemen sonra uygulayın.

Enfeksiyon, Kesik ve Yaralar İçin

Antibakteriyel özelliği ile yaralarınızın iyileşmesi ve iz bırakmaması için kullanabilirsiniz. Merheminizin içine birkaç damla damlatarak yaralı bölgeye uygulayın.

Çay Ağacı Yağı Saç Dökülmesi ve Kepek

Saç Dökülmesi ve Kepek İçin

Saçlarınızdaki ölü kafa derisini ve kimyasalları temizlemek için kullanırsanız alacağınız sonuca kendiniz bile şaşırabilirsiniz! Bunun dışında saçlarınızın nemli kalmasını ve sağlıklı büyümesine de yardımcı oluyor.

Hindistan cevizi yağı ile birlikte saçlarınıza sürün ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra %5 çay ağacı yağı içeren şampuan ile 5 dakika boyunca masaj yapın ve durulayın.

Mantar Tedavisi İçin

Yapılan bir deneyde mantar tedavisi için bu gibi doğal yağları kullananların %60 oranında kısmi veya tamamen iyileşme gösterdiği kanıtlandı. Özellikle tırnak mantarı için oldukça etkili olduğu söylenebilir.

Bunun için mantarlı bölgeye hindistan cevizi yağı ile eşit miktarda karıştırarak uygulayın.

*Farmasi çay ağacı yağını ve bu yağ ile özel üretilmiş ürünleri buradan inceleyebilirsiniz. Duş jeli, mendil, sabun, şampuan ve birçok ürün bulunuyor.